Joskus vuosia sitten kun tein vielä muitakin käsitöitä kun tilkkutöitä virkkasin puuvillalangasta kukkaneliöitä. Vihreästä, lilasta, punaisesta ja valkoisesta langasta olin tehnyt erilaisia värivariaatioita.
Useasti olen ne ottanut pöydälle esille ja miettinyt moneen kertaan mitä niistä voisi tehdä ja miten kokoaisi. Ideaa ei vaan ole tullut ja palat ovat siirtyneet takaisin varastoon:)
Tässä eräänä päivänä sitten välähti. Kaveristani oli tullut isotäti juuri syntyneelle pikkuneidille. Ehdotin että jospa kokoaisin kukkaneliöistä pienen vaunupeiton ja hän saisi toimittaa sen pikkuiselle:) Ehdotus sai hyvän vastaanoton ja yhdessä saimme sovittua miten palat yhdistän. Palojen taustapuolelle laitoin vaalean fleecekankaan ja tikkasin sen koneella neliöiden välistä ja reunoista virkatulle pinnalle.
Hyvä tuli, me molemmat tykättiin. Katsotaan mitä tuumaa pikkuneiti;)
Joka ilta ennen nukkumaanmenoa luen kirjaa. Vaikka tultaisiin joskus myöhäänkin kotiin reissuilta niin muutama sivu ainakin on luettava:) Kirjanmerkkejäkin on kertynyt vuosien varrella mutta kun jossain somessa näin tämäntyyppisiä kirjanmerkkejä niin innostuinpa taas niitäkin ompelemaan:)
Toinen ja kolmas vasemmalta lähtivät jo uusien kirjojen väliin:)
Taidan ottaa jonkin noista omaan käyttöönkin vaikka nykyään käytössä on tyttären aikoinaan koulussa tehty kirjanmerkki:)
Pienelle puhelinlaukulle tuli tarvetta. Valittiin yksinkertainen malli ja siihen kiva kangas.
Onni kävi viikonloppuna tapaamassa Noomi-ikäneitoa. Kumpikin tepastelivat kauniina kesäpäivänä pihalla omia menojaan, silloin tällöin piipahtivat toistensa luona.
Tosi kaunis kukkapeitto pikkuiselle.
VastaaPoistaMinäkin luen paljon, mutta enpä ole tehnyt yhtään kirjanmerkkiä ommellen. Hyvä idea.
Tyylikäs kännykkälaukku.
Aina kun saa varastosta pois jotain ja vielä hyötykäyttöön saa olla oikein tyytyväinen.
PoistaTämä kirjanmerkki oli kiva, nopea ompelutyö.
Hienon peiton teitkin.
VastaaPoistaKiitos, sain kuvan pikkuneidistä vaunuissaan ja tämä peitto oli yllään. Ilmeisesti oli kelpuutettu käyttöön:)
PoistaLöytyipäs mukavasti paikka kauniille virkkauksille! Oikein suloinen peitto!
VastaaPoistaKirjanmerkit on mukavia ommeltavia kun saa asetella kaikenvärisiä palasia peräkkäin. Puhelinpussien tarve kasvaa kesällä :) Hienoa keskikesän juhlaa!
Kirjanmerkkeihin meni pieniä jämäpaloja mutta niin vähän että ei varasto paljon vähentynyt;)
PoistaPuhelinpussia pyydettiin kesämekkokelejä varten:)
Saas nähdä keksinkö lopuille kukkaneliöille käyttöä. Yksi ajatus on mielessä, pitää kuitenkin vielä pohtia:)
Suloinen vauvan peitto ja kauniita tilkkutöitä.
VastaaPoistaLeppoisaa keskikesän juhlaa sinulle!
Kiitos:)
PoistaHyvää Juhannusta sinulle
Aika tavaran kaupittelee, kuten virkatut palat. Kivasti sopii pieneen peittoon suloiset palat.
VastaaPoistaMonenlaista kaunista valmistuu käsistäsi. Hyvää kesää teille.
Tuo sanonta pitää kyllä aika usein paikkansa, joskus vaan kestää turhan pitkään ennenkuin löytyy sopiva paikka.
Poista